Parodontologija je veja dentalne medicine in se ukvarja z zdravljenjem podpornih struktur zob ( parodonta) ter je v zadnjem času doživrla izjemen napredak. Po kariesu je vnetje parodonta najpogostejša bolezen, ki prizadene tudi do 98% prebivalstva. Zato predstavlja enega najpogostejših problemov v sodobni medicini, saj pacienti pogosto niti niso zavedajo, da imajo težave, dokler ni prepozno za zdravljenje.
Vnetja dlesni, krvarenje dlesni, umikanje dlesni, bolečine, majavi zobje in nazdanje izguba zob so najpogostejše posledice bolezni parodonta.
Vse se začne kot gingivitis, tj, vnetje dlesni. Do vnetja dlesni pride, ko mehke obloge (plak) in trde obloge (kamen) vsebujejo bakterije, oziroma povzročitelje vnetnih procesov.
Če se pravočasno ne zdravi in ne izboljša ustna higiena, gingivitis preide v parodontitis. Parodontitis je kronično vnetje globljih struktur okoli zoba ( kost in periodontalna vlakna). Lahko rečemo, da je najpogostejši vzrok parodontalnih bolezni nepravilna in neredna ustna higiena, kot tudi neredni obiski pri zobozdravniku. Krvarenje med ščetkanjem zob je znak, da obiščete zobozdravnika.
Treba omeniti, da redni obiski pri zobozdravniku in profesionalno odstranjevanje zobnega kamna zagotavljajo zdavje dlesni. Z rednimi obiski pri zobozdravniku se zagotovi pravočasna daignoza in izbira prave metode zdravljenja, s katero se lahko zaustavi napredovanje te bolezni.
Pravilno in redno vzdrževanje ustbe higiene ima odločilno vlogo pri preprečevanju te bolezni. V našem dentalnom centru posvečamo veliku pozornost prav zdravju podpornega aparata zob.
Naš cilj i namen je izboljšanje vašega zdravja in uresničevnje skupne vizije zdravega nasmeha.
DIAGNOSTIKA
S sodobnim pristopom je odkrivanje parodontalne bolezni veliko lažje. Le s pravilno diagnozo lahko pacienta primerno usmerimo ter mu predpišemo ustrezno zdravljenje.
Intervenirati je mogoče samo, če je bolezen odkrita va zgodnejših fazah. Če je bolezen močno napredovala in povzročila resorpcijo kosti, dlesni in zob, ki podpirajo zobe, je škoda trajna.
ČIŠĆENJE TRDIH ZOBNIH OBLOG
Trde zobne obloge, ki so nad nivojem dlesni ostranimo z ultrazvočnim odstranjevalcem. Te obloge največkrat povzročijo vnetje dlesni (gingivitis), obenem pa omogočajo nabiranje ter pritrjevanje bakterij pod nivojem dlesni. To pa je osnova za začetek vnetja kosti in tako se iz gingivitisa postopoma razvije parodontitis. Pomebno je, da prihajate na redne 6-mesečne kontrolne preglede, kjer morebitne trde zobne obloge tudi odstranite. Danes ta poseg poleg zobozdravnikov izvajajo tudi ustni higieniki.
ČIŠĆENJE ŽEPOV
Bakterije, ki jih ne odstranimo pravočasno, se začnejo kopičiti pod nivojem dlesni. Ko se bakterije nahajajo v oblogah nad nivojem dlesni, kjer normalno prebivajo v naših ustih in so večinoma aerobne (ob kisiku živeče), se bakterijski sestav pod dlesnijo dramatično spremeni. V zgodbo o parodontalni bolezni vstopijo zelo uničujoče (patogene) bakterije, ki živijo brez kisika (anaerobne). Naše telo odgovori na njih z vnetjem, ki se kaže kot raztapljanje kosti.
PROTIBAKTERIJSKO SPIRANJE ŽEPOV
Po čiščenju žepov se prostori v okolici in pod dlesnijo očistijo z raztopinami, ki delujejo protibakterijsko. Na ta način speremo vse ostanke vnetja ter okužbe. Največkrat se za spiranje uporablja dezinfekcijski TRIS (vodikov peroksid, klorheksidin in fiziološka raztopina). Kot dodatek spiranju in dezinfekciji se lahko uporabijo tudi pospeševalci celjenja, največkrat v obliki hialuronske kisline.
LASERSKO ZDRAVLJENJE
Zdravljenje z laserjem se je na področju zdravljenja mehkih (obzobnih) tkiv izkazalo za zelo učinkovito. Fotodinamična terapija pri svojem delovanju izkorišča kombiniran efekt laserske svetlobe ter posebnega barvila. Uporablja se kot nadaljevanje luščenja in glajenja korenin, posebej za mesta, kjer je bilo ročnoodstranjevanje nenatančno, bodisi zaradi anatomskih posebnosti zob ali pa zaradi globine žepov.
ANTIBIOTIČNO ALI KIRURŠKO ZDRAVLJENJE
Antibiotikom se v medicini na splošno izogibamo, če je to seveda možno in dovoljeno. Smiselno jih je uporabiti v primerih, ko je resnost okužbe visoka, parodontalna bolezen pa je zelo napredovala. Največji učinek imajo lokalni antibiotiki, ki delujejo neposredno na mestu pod dlesnijo. Kirurško zdravljenje je pacientu v pomoč v vseh primerih, ko neinvazivni ter konservativni pristopi ne prinesejo ustavitve napredovanja parodontalne bolezni.
Pošljite nam panoramski posnetek ali opišite svojo zobozdravstveno situacijo. Na podlagi vašega povpraševanja in vaših potreb vam zagotovimo najboljšo zobozdravstveno rešitev in ponudbo.
Sreda - Sobota
8:00 – 16:00
Torek
08:00 – 20:00